Artykuł sponsorowany

Jakie nawozy mineralne warto wybrać?

Jakie nawozy mineralne warto wybrać?

Nawozy mineralne odgrywają kluczową rolę w rolnictwie, gdyż dostarczają roślinom niezbędnych składników odżywczych, które wpływają na ich wzrost, zdrowie i plon. Wybór odpowiedniego nawozu mineralnego może być jednak trudny, zwłaszcza dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z uprawą roślin. W niniejszym artykule przedstawimy kilka rodzajów nawozów mineralnych oraz ich właściwości, które pomogą Ci wybrać te najbardziej odpowiednie dla Twoich potrzeb.

Nawozy azotowe

Azot jest jednym z podstawowych składników odżywczych dla roślin, ponieważ wpływa na ich wzrost oraz rozwój. Nawozy azotowe są szczególnie polecane dla roślin o dużym zapotrzebowaniu na ten pierwiastek, takich jak kukurydza, pszenica czy rzepak. Wśród nawozów azotowych można wyróżnić saletrę amonową, mocznik oraz saletrę potasową. Saletra amonowa jest najbardziej popularnym nawozem azotowym, gdyż zawiera około 34% azotu i jest łatwo przyswajalna przez rośliny. Mocznik natomiast zawiera 46% azotu i jest stosowany głównie na glebach o niskiej zawartości wapnia. Saletra potasowa to nawóz o podwójnym działaniu, gdyż oprócz azotu dostarcza roślinom także potasu.

Nawozy fosforowe

Fosfor jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju korzeni roślin oraz procesów kwitnienia i owocowania. Fosforowe nawozy mineralne są szczególnie ważne na glebach o niskiej zawartości tego pierwiastka. Wśród nich można wyróżnić superfosfat prosty, superfosfat potrójny oraz fosforan amonu. Superfosfat prosty to najbardziej popularny nawóz fosforowy, zawierający około 20% fosforu. Superfosfat potrójny zawiera nawet do 46% fosforu i jest szczególnie polecany dla roślin o dużym zapotrzebowaniu na ten pierwiastek, takich jak ziemniaki czy buraki cukrowe. Fosforan amonu to nawóz o podwójnym działaniu, dostarczający roślinom zarówno fosforu, jak i azotu.

Nawozy potasowe

Potas wpływa na zdolność roślin do przyswajania wody oraz na ich odporność na choroby i szkodniki. Nawozy potasowe są szczególnie ważne na glebach o niskiej zawartości tego pierwiastka. Wśród nich można wyróżnić chlorek potasu, siarczan potasu oraz saletrę potasową. Chlorek potasu to najbardziej popularny nawóz potasowy, zawierający około 60% potasu. Siarczan potasu jest mniej rozpowszechniony, ale zawiera około 50% potasu oraz dodatkowo siarkę, co jest korzystne dla niektórych roślin, takich jak rzepak czy lucerna. Saletra potasowa, jak wspomniano wcześniej, dostarcza roślinom zarówno potasu, jak i azotu.

Nawozy wieloskładnikowe

Nawozy wieloskładnikowe to produkty zawierające więcej niż jeden składnik odżywczy, co pozwala na kompleksowe nawożenie roślin. Wśród nich można wyróżnić nawozy NPK, które dostarczają roślinom azotu, fosforu i potasu w różnych proporcjach. Dzięki temu można dobrać odpowiednią mieszankę składników odżywczych dla konkretnej uprawy i gleby. Inne przykłady nawozów wieloskładnikowych to fosforan amonu czy saletra potasowa.